>

Exams

May/July 2020 Exam Results

21st September is results day for the May/July 2020 exams.

Students can now log in to view their results via their account at: www.shipbrokers.org

Results letters have been posted to all students who attended exams. Students who did not attend any exams will not receive a results letter.

Due to the high number of examinations only successful students who completed their Foundation Diploma, Advanced Diploma, Professional Qualifying Examinations (PQEs) and International Prize Winners appear below. For those who have completed their PQEs, a membership application form has been included with your letter, or it can be downloaded from the membership page.

Well done to everyone who passed their exams and many congratulations to all who completed their qualification for membership. We look forward to welcoming you as a member of the Institute very soon.

If you have been unsuccessful in your exams on this occasion we encourage you to continue with your studies and can help you prepare better with the right learning support package such as TutorShip or attending classes at your local teaching centre or an Institute PREP event.

If you have any post-examination queries, please contact us at education@ics.org.uk. If you wish to apply for a review of one of your exam subjects you can request this through your online account on www.shipbrokers.org, or return the form available here to enquiries@ics.org.uk. The deadline to request a post examination review is 24th September 2020. Please note a post-examination review is not a re-mark of your paper.

If you think you may have completed your qualification, but your name does not appear on the Professional Qualifying Exams (PQEs) completed list, please contact the Education Team at education@ics.org.uk.

The deadline for registration for the November 2020 exams is 8th October 2020. The deadline for deferment and exam subject or exam centre changes is 14th October 2020.

Foundation Diplomas
Diploma specialism First Name Last Name City
Dry Cargo Chartering Alex Currie Durban
Dry Cargo Chartering Harry Mossop London
Dry Cargo Chartering Thomas Page London
Dry Cargo Chartering Alexander Smith London
Dry Cargo Chartering Sylvia Ng Singapore
Dry Cargo Chartering Ka Keung Lo Vancouver
Economics of Sea Transport and International Trade Nikos Theodorou Athens
Economics of Sea Transport and International Trade with Distinction Randika De Silva Colombo
Economics of Sea Transport and International Trade Andreas Salim Singapore
Legal Principles in Shipping Business with Distinction Esah Fomenky Douala
Liner Trades Erik Gollcher Msida
Offshore Support Industry Joshua Porteous London
Port Agency Nicholas Quartey Accra
Port Agency Shaun Slabbert Cape Town
Port Agency Teegan De Kock Cape Town
Port Agency Ashmitha Chandrakumar Colombo
Port Agency with Distinction Aruni Wijepala Colombo
Port Agency Magoda Gamage Perera Colombo
Port Agency Roger Ratnayake Colombo
Port and Terminal Management Egor Dogonashev Moscow
Ship Operations and Management Chantel Davids Cape Town
Ship Operations and Management Oksana Reznichenko London
Ship Operations and Management Natalia Sunevica Oslo
Ship Operations and Management Marie Christabelle Elodie Ladouce Réduit
Ship Operations and Management Marie Joelle Willina Martin Réduit
Ship Operations and Management Jean Ludovic Marie Réduit
Ship Operations and Management Ritesh Dhunputh Réduit
Ship Sale & Purchase Alexander Doody London
Ship Sale & Purchase Oliver McAlpine Dublin
Shipping Finance Alessandro Basso Antwerp
Tanker Chartering Daniel Morris London

 

Advanced Diplomas
Diploma specialism First Name Last Name City
Dry Cargo Chartering Krishna Nair Doha
Dry Cargo Chartering John Richards Hull
Dry Cargo Chartering Salih Dellal Istanbul
Dry Cargo Chartering James Charman London
Dry Cargo Chartering Humphrey FitzRoy Newdegate London
Dry Cargo Chartering Said AL hajri Muscat
Dry Cargo Chartering Yusuf Khan Muscat
Economics of Sea Transport and International Trade Michael Karasoulis Athens
Economics of Sea Transport and International Trade Kyle Carey Dublin
Economics of Sea Transport and International Trade Linn Vardheim London
Economics of Sea Transport and International Trade Zhan Wen Loh Singapore
Legal Principles in Shipping Business with Distinction Athina Mangiorou Athens
Legal Principles in Shipping Business with Distinction Stylina Malli Athens
Legal Principles in Shipping Business Nikos Theodorou Athens
Liner Trades Kanchana Bopitiya Colombo
Liner Trades Tharaka Chathuranga Colombo
Liner Trades Muhammed Saleem Muhammed Ibrahim Colombo
Liner Trades Dinesh Prasantha Fernando Wannakuwattha Waduge Colombo
Liner Trades Denys Myroshnychenko Odessa
Logistics and Multi-modal Transport Aung Thant Yangon
Logistics and Multi-Modal Transport Anna Martynova Odessa
Marine Insurance Ama Sam Accra
Offshore Support Industry Aikaterini Psarrou Athens
Port Agency Eranga Thewarapperuma Colombo
Port Agency Nicholas Iodice Dublin
Port Agency Richard Forde Dublin
Port Agency Clodagh O'Reilly Dublin
Port Agency Antria Aristeidou Limassol
Port Agency with Distinction Dimitris Kouzapas Limassol
Port and Terminal Management Oisin Darcy Dublin
Port and Terminal Management Charlotte Gifford Hull
Port and Terminal Management Leticia Aikins Accra
Port and Terminal Management Dmytro Kobzar Odessa
Ship Operations and Management Dimitra Agortsi Athens
Ship Operations and Management Kimon Dimitropoulos Athens
Ship Operations and Management Merlin Glanville London
Ship Operations and Management Saidullah Khan London
Ship Operations and Management Keren Rungadoo Réduit
Ship Operations and Management Ghislain Pascal Arnaud Teycheney Réduit
Ship Operations and Management Radu Giurca Varna
Ship Sale & Purchase with Distinction Dimitris Dimtsas Athens
Ship Sale & Purchase Ioannis Kordos Athens
Shipping Finance with Distinction Kine Kyrkjeboe Oslo
Shipping Finance Afzal Machingal Singapore
Shipping Law Zi Qin Lim Singapore
Tanker Chartering Ummi Ilu London
Tanker Chartering Adam Rea London
Tanker Chartering Marilyn Lim Singapore

 

PQE Completers
Country First Name Last Name
Belgium Arend-Jan Jeswiet
China Chan Ma
Cyprus Ramona Lavkinaite
Cyprus Zina Constantinou
Cyprus Elena Lamprou
Cyprus Marina Kouloundi
Cyprus Michaella Stavrou
Cyprus Alexandra Grigorascenco
Cyprus Nikola Giorgalli
Cyprus Maria Christou
Ghana Rhodalyn Djanitey
Ghana Laura Nkengafac
Greece Athanasios Giannakopoulos
Greece Ioanna Ventouri
Greece Argyro Tegou
Greece Maria-Eleftheria Evgenitaki
Greece Evdokia Stratigaki
Greece George Koutsouridis
Greece Loukia Michail
Greece Eleftheria Theodorou
Greece Alkiviadis Polychronakis
Greece Anastasia Kalyvioti
Greece Georgia Chatzi
Greece Vasiliki Stefou
Greece Anastasios Patris
Greece Evangelia Lytra
Greece Elina Malamaki
Greece Panagiotis Dimakopoulos
Greece Sotiris Papathanasopoulos
Greece Charalampia Antoniou
Greece Eleni Mostratou
Greece Despoina Kyritsi
Greece Vasileios Klis
Greece Rafaela Tyri
Greece Athanasia Sotiropoulou
Greece Konstantina - Marina Brouzou
Greece Effrosyni Baseki
Hong Kong Sze Man Cheung
Hong Kong Yin Ting Chan
Hong Kong Shung King Chiu
Hong Kong Deepak Singh
Hong Kong Yiqiong Zhou
India Shahzad Hameed
Ireland Simon Cleary
Ireland Padraig McDonnell
Malaysia Mohamad Mohamad Saad
Malaysia Syed Syed Mohd Khair
Netherlands Johanna Jacobs
Norway Erik Lazaro
Norway Jaspreet Brar
Pakistan Safwan Ahmed
Pakistan Hasan Khan
Philippines Manolito Santos Jr
Russia Artem Galkin
Russia Evgenii Dolgikh
Singapore Sanju Joseph
Singapore Heng Shoon Tan
Singapore Punit Rawat
Singapore Pui Wei Marcus Lui
Singapore Nishudhan Ravi
Singapore Yao Jie Tham
Singapore Yong Jian Mun
Singapore Tiffany Aw
Singapore Navin Subramanian
Singapore Jann Tan
South Africa Regina Dhliwayo
South Africa Nkululeko Makhaye
Spain Javier Suarez Balsa
Sri Lanka Romesh Silva
Sri Lanka J.M.Buddhika Jayaweera
Turkey Sercan Kacar
Ukraine Andriy Somenko
Ukraine Andrey Golishchenko
Ukraine Victoria Zorya
Ukraine Oleksandra Kucheriaba
Ukraine Stanislav Litvinenko
Ukraine Alexey Naydenov
Ukraine Peter Tregub
United Arab Emirates Laura Burger
United Arab Emirates Ajay Singh-Mehar
United Arab Emirates Anitha Pinto
United Arabs Emirates Anil Adaplavan
United Arabs Emirates Carl Patel
United Arabs Emirates Shannon Solomon
United Arabs Emirates Rohan Pendse
United Kingdom Esin Mehmed
United Kingdom Katherine O'Brien
United Kingdom George Harjette
United Kingdom Alexander Przyjemski
United Kingdom Holly Birkett
United Kingdom Bola Jinadu
United Kingdom Taner Umac
United Kingdom Maria Kaperoni
United Kingdom Zoe Kent
United Kingdom Matthew Chesterfield
United States of America Liz Thomas

 

International Prizewinners
Name of Award Award criteria First name Last name City
ARMAC AWARD to the student with the highest marks in Foundation Diploma in Port Agency Aruni Imalka Wijepala Colombo
CLARKSON AWARD to the student gaining the highest marks in Foundation Diploma in Dry Cargo Chartering Radu Giurca Varna
DENHOLM PORT SERVICES AWARD to the student gaining the highest marks in Foundation Diploma in Ship Operations & Management Oksana Reznichenko London
MATTHEW GOOD MEMORIAL AWARD to the student gaining the highest marks in Foundation Diploma in Liner Trades Sharon-Rose Njeri Mwanza Mombasa
JOHN O'KEEFFE AWARD to the student gaining the highest marks in Foundation or Advanced Diploma in Ship Sale and Purchase Dimtris Dimtsas Athens
THE SHIPWRIGHT'S AWARD to the most successful student overall in the Examinations Sachin Sadanand Kubal Mumbai
SPNL AWARD to the most successful first year student sitting examinations in London Shanel Eliz Hassan London
VAUGHAN-JAMES EUROPEAN AWARD to the top student of French, Spanish or Portuguese Nationality and whose mother tongue is not English Ana Perez Mallo Barcelona
E A GIBSON SHIPBROKERS AWARD to the student gaining the highest marks in Introduction to Shipping in either Foundation Diploma or the Qualifying Examinations ZJ Wang Shanghai
BALTIC EXCHANGE AWARD to student gaining the highest marks in the following subjects in the Qualifying Examinations: Shipping Law Elita Papademas Limassol
BALTIC EXCHANGE AWARD to the student gaining the highest marks in the following subjects in the Qualifying Examinations: Shipping Business Rebecca Archenhold London
BALTIC EXCHANGE AWARD to the student gaining the highest marks in the following subjects in the Qualifying Examinations: Dry Cargo Chartering Igor Moroz Odessa
BRAEMAR ACM SHIPBROKING AWARD to the student gaining the highest marks in Tanker Chartering in the Qualifying Examinations Anna Pekhova Novorossiysk
CORY BROTHERS AWARD to the student gaining the highest marks in Port Agency in the Qualifying Examinations and sitting in a UK centre Kiran Nair Liverpool
IHS-MARKIT AWARD to the student gaining the highest marks in Ship Operations & Management in the Qualifying Examinations Subhasis Behera Klaipeda
KENNEDY MARR LIMITED AWARD to the student gaining the highest marks in Offshore Support Industry in the overall Examinations William Mitchell London
LLOYD'S LIST AWARD to the student gaining the highest marks overall in completing the Qualifying Examinations Evangelina Lytra Athens
MEDITERRANEAN SHIPPING CO (UK) AWARD to the student gaining the highest marks in Logistics and Multi-modal Transport in the Qualifying Examinations Fathima Awn Colombo
BDO AWARD to the student gaining the highest marks in Shipping Finance Examinations Vassilis Stavropoulos Athens
PETER TALBOT WILLCOX MEMORIAL AWARD to the student with the highest marks in Ship Sale and Purchase in the Qualifying Examinations Filippos Mentis Athens
PORT STRATEGY AWARD to the student gaining the highest marks in Port & Terminal Management in the Qualifying Examinations Nkululeko Makhaye Durban
REED SMITH LLP AWARD to the student gaining the highest marks in Legal Principles in Shipping Business in the Qualifying Examinations Gautam Banik Visakhapatnam
SHIPBROKERS' REGISTER AWARD to the student gaining the highest marks in Port Agency in the Qualifying Examinations Shahzad Hameed Dubai
TUTORSHIP PIETER VAN GELDER AWARD to the candidate gaining the highest marks in Liner Trades in the Qualifying Examinations Georgiy Tykhonenko Odessa
AFRIMARI AWARD to the student gaining the highest mark in Shipping Business sitting in an African examination centre Grace Olga Apiyo Kenya