>

Exams

November 2021 Exam Results

24th February 2022 is results day for the November 2021 exams.

To view their results, all students can now log into their account on: www.shipbrokers.org, and they will also receive an email confirming their results. Please note that we will not be posting results letters.

----------

Well done to everyone who passed their exams, and many congratulations to all who completed their Diploma qualifications. Students who have successfully completed their Foundation Diploma or Advanced Diploma will receive their diploma certificates via post.

Our special compliments go to those who completed their PQEs and are now eligible to apply for Membership of the Institute; they will receive a membership application form attached to their results email. The form to apply for election to membership can also be downloaded here.

We look forward to welcoming you as a member of the Institute very soon.

----------

If you have been unsuccessful in your exams on this occasion, we encourage you to continue with your studies. The Institute can help you prepare better with the right learning support options, such as TutorShip or our ICS Academy Online Courses. Please call us or email us today for a one-to-one consultation at education@ics.org.uk.

If you have any post-examination queries, please contact us at education@ics.org.uk. If you wish to apply for a review of one of your exam subjects, you can request this through your online account on www.shipbrokers.org. The deadline to request a post examination review is 10th March 2022.

If you think you may have completed your qualification, but your name doesn't appear on the list of Professional Qualifying Exams (PQEs) completers below, please contact the Education Team at education@ics.org.uk.

Please note that the deadline for registration for the May 2022 exams is 12th April 2022. The deadline to defer or change an exam subject, or for changes to your exam centre, is 19th April 2022.

----------

Due to the high number of examinations, only successful students who completed their Foundation Diploma, Advanced Diploma and Professional Qualifying Examinations (PQEs) appear below.

FOUNDATION DIPLOMA AWARDED
Foundation Diploma subject First Name Last Name Location
Dry Cargo Chartering Govardhan Rajayogam Gladstone
Dry Cargo Chartering Adrian Douthie Melbourne
Dry Cargo Chartering Nikolai Frandsen Singapore
Economics of Sea Transport and International Trade with Distinction Sreyaa Ravikumar Dubai
Economics of Sea Transport and International Trade with Distinction Shivram Krishnan Chennai
Legal Principles in Shipping Business Gautham Viswam Chennai
Logistics and Multi-modal Transport Freda Amoako Accra
Port Agency Clement Kamendu Mombasa
Port Agency Appolnary Mwakera Mombasa
Port Agency Emmanuel Jindwa Mombasa
Port Agency Layan De Silva Colombo
Port Agency Madusha Kodithuwakku Arachchige Colombo
Port Agency Gladys Thuo Mombasa
Port Agency Naveen Walimuni Colombo
Port Agency Vivian Nanjala Mombasa
Port Agency Karen Willis Middlesbrough
Port Agency Mohamed Amaa Colombo
Port Agency Thamara Weerasinghe Colombo
Port Agency Kennedy Kingori Mombasa
Port Agency Emma Crocher Middlesbrough
Port Agency Rebecca Brown Middlesbrough
Port Agency Benta Jelagat Mombasa
Port Agency Mitipalage Sirimevan Peiris Colombo
Port Agency Lasandu Abeygunasekara Colombo
Port and Terminal Management Ashfaaq Nabeebocus Reduit
Port and Terminal Management Veshnevi Rampher Reduit
Ship Operations and Management Tushar Narang New Delhi
Ship Sale and Purchase Saad Khan Dubai
Ship Sale and Purchase Vitalii Prytkov Novorossiysk
Ship Sale and Purchase Pavan Kheskani New Delhi
ADVANCE DIPLOMA AWARDED
Advance Diploma subject First Name Last Name Location
Dry Cargo Chartering Ahmad Khan Karachi
Dry Cargo Chartering Tushar Narang New Delhi
Dry Cargo Chartering Shivani Shinde Mumbai
Dry Cargo Chartering Pierre Jacques Montreal
Economics of Sea Transport Hemant Verma Hong Kong
Economics of Sea Transport with Distinction V Vikraman Chennai
Economics of Sea Transport YingYing Chen Singapore
Economics of Sea Transport Arthur Richier London
Economics of Sea Transport Vasiliki Stavroula Baka Athens
Economics of Sea Transport Toghrul Hasanli Novorossiysk
Legal Principles in Shipping Business Rajesh Vaidyanathan Dubai
Legal Principles in Shipping Business Dimitrianna Kolonia Athens
Legal Principles in Shipping Business Sujeong Min Busan
Legal Principles in Shipping Business Prashant Lal Mumbai
Liner Trades Magoda Gamage Perera Colombo
Liner Trades with Distinction Felix Swinbank London
Logistics and Multi-modal Transport ThuRein Kyaw Yangon
Offshore Support Industry Aruni Wijepala Colombo
Port Agency Peninah Kilunge Mombasa
Port Agency Victoria Gowe Mombasa
Port Agency Sadaf Shakeel Mombasa
Port Agency Oleg Parasovchenko Odessa
Port Agency Raphael Kyriacou Limassol
Port and Terminal Management Fatma Basalim Mombasa
Port and Terminal Management Ritesh Dhunputh Reduit
Port and Terminal Management Shubham Singhvi Mumbai
Port and Terminal Management Tulsi Ragoobeer Reduit
Port and Terminal Management Smita Sanauth Reduit
Ship Operations and Management Chak Ting Cheung Hong Kong
Ship Operations and Management with Distinction Matthew Cannon London
Ship Operations and Management Naresh Kumar Mumbai
Ship Operations and Management Fahimeh Karoubi Montreal
Ship Operations and Management Nasim Mammadov Novorossiysk
Ship Operations and Management Yong Jie Chan Singapore
Tanker Chartering Sumeet Arya Mumbai
Tanker Chartering Girish Sharma New Delhi
Tanker Chartering Rakesh . New Delhi
Tanker Chartering Amanda Poh Singapore
PROFESSIONAL QUALIFYING EXAMS COMPLETED
First Name Last Name Country
Aiden Luhmann Australia
Kristiana Atanasova Bulgaria
Alexandra Christophi Cyprus
Maria Constantinidou Cyprus
Menelaos Menelaou Cyprus
Michaella Mavromichalou Cyprus
Antria Aristeidou Cyprus
Sonia Leonidou Cyprus
Aspasia Petrou Cyprus
Florian Heikes Germany
Jacob Okine Ghana
Samuel Valentine Ghana
Angelos Athanasiou Greece
Andrew Scaramangas Greece
Christos Vourdas Greece
Danai Maltezou Greece
Eirini Maria Stamouli Greece
Evangelos Tatoglou Greece
Ioannis Kordos Greece
Konstantinos Kotsiou Greece
Kyriaki Stathigianni Greece
Marios Bonjaku Greece
Maral Gouda Greece
Maria Apostolaki Greece
Athanasia Tsilfidou Greece
Nikolaos Kagkarakis Greece
Nikos Theodorou Greece
Athanasios Koilakos Greece
Panagiotis Badas Greece
Amalia Ioanna Papachristou Greece
Leonardos Psomas Greece
Stefanos Baziotis Greece
Spyridon Boulias Greece
Chiu Sum Mok Hong Kong
Rahul Unnikrishnan India
Pavan Kheskani India
Pramod Dash India
Hardeep Bhatt India
Christine Oketch Kenya
David Kayanda Kenya
Ghislain Pascal Arnaud Teycheney Mauritius
Olaitan Adeboye Nigeria
Radu Giurca Romania
Anannya Chakravarty Singapore
Christopher Wan Singapore
Jayakumar Sankaran Singapore
Justin Adumekwe Singapore
Leyi Cheng Singapore
Marcus Poh Singapore
Muhammad Haniff Singapore
Anuj Goel Sungapore
Ahmed Mubeen Singapore
Victor Wang Singapore
John Low Singapore
Xing Zi Liow Singapore
Aeron Yew Singapore
Megan Harrison South Africa
James Storm South Africa
Robin Vermeulen South Africa
António Cortesão Spain
Antony Ramanathan Sri Lanka
Dinesh Prasantha Fernando Wannakuwattha Waduge Sri Lanka
Ibrahim Saleem Sri Lanka
Randika De Silva Sri Lanka
Sachini Sundra Waduge Sri Lanka
Yana Yasynetska Ukraine
Aleksandra Brailko Ukraine
Oksana Kaptsova Ukraine
Mishel Marun Ukraine
Vadym Yew Ukraine
Yuriy Fedorchuk Ukraine
Francis Devaraj United Arab Emirates
Vivek Sharma United Arab Emirates
Devesh Wagh United Kingdom
Anne Hall United Kingdom
Aikaterini Psarrou United Kingdom
Kellyanne Kirk United Kingdom
Robert Szymeczko United Kingdom
Md Ziaul Haque United Kingdom