>

Exams

November 2020 Exam Results

25th February 2021 is results day for the November 2020 exams.

Students can now log in to view their results via their account at: www.shipbrokers.org

From this exam session, students will receive an email confirming their results. We will not be posting results letters. Students that have succesfully completed their Foundation Diploma or Advanced Diploma will receive continue to receive their certificate via post.

Due to the high number of examinations only successful students who completed their Foundation Diploma, Advanced Diploma and Professional Qualifying Examinations (PQEs) appear below. For those who have completed their PQEs, a membership application form has been included with their letter, or it can be downloaded from the membership page.

Well done to everyone who passed their exams and many congratulations to all who completed their qualification for membership. We look forward to welcoming you as a member of the Institute very soon.

If you have been unsuccessful in your exams on this occasion we encourage you to continue with your studies and can help you prepare better with the right learning support package such as TutorShip or attending an Institute PREP event.

If you have any post-examination queries, please contact us at education@ics.org.uk. If you wish to apply for a review of one of your exam subjects you can request this through your online account on www.shipbrokers.org. The deadline to request a post examination review is 11th March 2021.

If you think you may have completed your qualification, but your name doesn't appear on the Professional Qualifying Exams (PQEs) completed list below, please contact the Education Team at education@ics.org.uk.

The deadline for registration for the May 2020 exams is 8th April 2021. The deadline for deferment and exam subject or exam centre changes is 22nd April 2021.

FOUNDATION DIPLOMA AWARDED
Foundation Diploma subject First Name Last Name Location
Dry Cargo Chartering with Distinction Yamini Ganja Visakhapatnam
Dry Cargo Chartering with Distinction Hira Akram London
Dry Cargo Chartering Rosamund Stanbury Perth
Economics of Sea Transport and International Trade with Distinction Aravind Nair Chennai
Legal Principles in Shipping Business Yang Shun Hsu Singapore
Liner Trades Innocent Khaemba Mombasa
Liner Trades Adriano Kiluva Mombasa
Logistics and Multi-Modal Transport Pradeep Maduwe Gedara Malé - Maldives
Marine Insurance Ruwan Wawage Don Dubai
Port Agency Fatma Basalim Mombasa
Port Agency Lewis Edmonds Hull
Port Agency Mark Matete Mombasa
Port Agency Obada Arachchige Perera Colombo
Port Agency Amy Previll Middlesbrough
Port Agency Quinter Waga Mombasa
Port Agency Eleanor Winkworth Middlesbrough
Port and Terminal Management Warren Amadi Mombasa
Port and Terminal Management Omar Athman Mombasa
Port and Terminal Management Marvin Machiridza Johannesburg
Port and Terminal Management RUTH MAINA Mombasa
Port and Terminal Management Lucy Munuthu Mombasa
Port and Terminal Management Mwagwaru Swaleh Mombasa
Port and Terminal Management with Distinction Sadaf Shakeel Mombasa
Port and Terminal Management Swaleh Mohamed Swaleh Mombasa
Ship Operations and Management Youdish Appadoo Mauritius - Reduit
Ship Operations and Management Muhammad Diab Singapore
Ship Operations and Management Kan John Dwain Mauritius - Reduit
Ship Operations and Management Corrina James Middlesbrough
Ship Operations and Management Tulsi Ragoobeer Mauritius - Reduit
Ship Operations and Management Poh Chiang Siah Singapore
Shipping Finance with Distinction Foluke Akinmoladun Lagos
Tanker Chartering Benjamin Crick Felixstowe
ADVANCED DIPLOMA AWARDED
Advanced Diploma subject First Name Last Name Location
Dry Cargo Chartering Alexander Bellamy London
Dry Cargo Chartering Alasgar Guliyev Moscow
Dry Cargo Chartering with Distinction Aiden Luhmann Townsville
Dry Cargo Chartering Katlego Makgato Dubai
Dry Cargo Chartering James Storm Durban
Economics of Sea Transport and International Trades with Distinction Richard Pilcicki Perth
Legal Principles in Shipping Business Aishwarya Rajkumar Dubai
Legal Principles in Shipping Business Nicholas Quartey Accra
Liner Trades Batul Yusufali Mombasa
Marine Insurance Danish Shadab Singapore
Offshore Support Industry Jeevan D'souza Dubai
Port Agency Hashmat Ali Dubai
Port Agency Nicola Hanafin Stockton-on-tees
Port Agency Peter Robertson Singapore
Port Agency Alexander Rubia Mombasa
Port Agency with Distinction Daniel Smith Sunderland
Port Agency with Distinction Nisreen Tajbhai Mombasa
Port Agency Christos Tsangarides Limassol
Port and Terminal Management James Gituma Meru Town
Port and Terminal Management Thureya Jezan Mombasa
Port and Terminal Management David Kayanda Mombasa
Port and Terminal Management with Distinction Ankur Seth South Hedland
Ship Operations and Management Nathan Crawford Brisbane
Ship Operations and Management with Distinction Anne Hall Newcastle
Ship Operations and Management Umair Nizamudeen Chennai
Ship Operations and Management Tat Yee Tam Hong Kong
Ship Sale & Purchase Kristofer Karlsen Glasgow
Tanker Chartering Chelsea Chen London
Tanker Chartering Jacob George London
Tanker Chartering Peter Møller London
Tanker Chartering Bradley Reader London
Tanker Chartering Victor Wang Singapore
PROFESSIONAL QUALIFYING EXAMS COMPLETED
First Name Last Name Country
Stav Kimhi Canada
Filippos Ioulianou Cyprus
Marina Kouloundi Cyprus
Maria Malai Cyprus
Tina Osman Cyprus
Michaella Stavrou Cyprus
Damir Utorov Estonia
Ama Sam Ghana
Robert Lakebrink Germany
Athanasios Botsinis Greece
Efthymios Danopoulos Greece
Pinelopi Dimopoulou Greece
Eleftherios Dolkas Greece
Panagiotis Fosteris Greece
Georgios Konstantinos Giannaros Greece
Nikolaos Karagiannis Greece
Constantinos Katsiotis Greece
Anastasia Kokkini Greece
Orestis Lamproukos Greece
Vasilis Makrostergios Greece
Anna Meni Greece
Eleni Mostratou Greece
Chrysanthi Papadopoulou Greece
Amarildo Pergjecaj Greece
Stefanos Ploumpis Greece
Evdoxia Saratzi Greece
Marios Siopis Greece
Nikolaos Alexandros Synodinos Greece
John Vandoros Greece
Kleopatra Vassalou Greece
Kezar Bhusavalwala Hong Kong
Zhuoer Chen Hong Kong
Hari Addla Varadarajulu India
Yamini Ganja India
Krishnaraj Lal India
Advaith Menon India
Karthikeyan Moopanar India
Kaladhar Oruganti India
Krishna Palle India
Tapan Sahoo India
Dhrupad Thacker India
Nirav Thakkar India
Prasanna V India
Peter Murphy Ireland
Caroline Wainaina Kenya
Jescah Webure Kenya
Fangfang Jia Netherlands
Nick Katsoulis New York
Safwan Ahmed Pakistan
Muhammad Azhar Pakistan
Hasan Khan Pakistan
Muhammad Rahman Pakistan
Alexander Shkrobat Russia
Andrey Pivtorak Russia
Danila Afanasev Russia
Iaroslav Kislukhin Russia
Subash Ekanayake Saudi Arabia
Anant Bahl Singapore
Chong Chong Singapore
S Faizudeen Singapore
harshal kolambe Singapore
Sriram Krishnaswami Singapore
Ziye Li Singapore
Ethan Lim Singapore
Zhan Wen Loh Singapore
Clemens Moehrle Singapore
Jonathan Satz Singapore
Jaikesh Sudheer Singapore
Joel Toh Singapore
Marvin Machiridza South Africa
Fathima Awn Sri Lanka
Vadim Jefimov Ukraine
Igor Moroz Ukraine
Dmytro Nasalskyi Ukraine
Nataliia Vasylieva Ukraine
Thomas Boothby United Kingdom
Dale Casson United Kingdom
Brendan Van Niekerk United Kingdom
Isabel Lelijveld United Kingdom
Abbie McGuffie United Kingdom
Anuradha Balasubramanian United Arab Emirates
Sarah Gallyot United Arab Emirates
Kostyantyn Nazarenko United Arab Emirates
Malarvizhi Mary Paul Manickam United Arab Emirates
Nishchay Rai United Arab Emirates
Aishwarya Rajkumar United Arab Emirates
Alishan Wazir United Arab Emirates