>

Exams

2016 Exam Results - April

4th August is Results day. You can now login in to view your results via your account at: www.shipbrokers.org

Results letters have been sent to all students who attended exams. Students who did not attend any of the exams to which they were registered will not receive a results letter.

Due to the increased number of examinations only successful students who completed their Foundation Diploma, Advanced Diploma and Professional Qualifying Examinations (PQEs) appear below. These results are also published in 'Tradewinds'. For those who have completed their PQEs, a membership application form has been included with your letter, or you can download a copy from this page.

Well done to everyone who passed their exams and many congratulations to all who completed their qualification for membership. We look forward to welcoming you as a member of the Institute very soon.

A special congratulations to all of our prizewinners this year who are also listed below. The Institute is enormously grateful for the continuing support of our prize sponsors.

If you have been unsuccessful in your exams on this occasion we encourage you to continue with your studies and can help you prepare better with the right learning support package such as TutorShip or attending an Institute PREP event.

If you have any post-examination queries, please contact us at head office at enquiries@ics.org.uk. You can use the form on this page if you wish to apply for a review of one of your exam subjects. The deadline for receipt of review forms is Thursday 8th September 2016.

If you think you may have completed your qualification, but your name doesn't appear on the Professional Qualifying Exams (PQEs) completed list, please contact the Education Team at enquiries@ics.org.uk.

The deadline for registration for the November 2016 exams is Wednesday 19th October 2016. The deadline for deferment and exam subject or exam centre changes is Wednesday 26th October 2016.

Please note that the Institute head office will be open from 8am until 5pm on Thursday 4th August to answer exam queries; normal office hours (9am/5.00pm) resume from Friday 5th August.

PRIZE WINNERS
Prize First name Surname Location Examination Centre
WILLIAM PACKARD MEMORIAL AWARD Damir Utorov Estonia Tallinn
ARMAC AWARD Hannah Kimani-Blanco UK London
CLARKSON AWARD Callum Wilkinson UK London
DENHOLM WILHELMSEN AWARD Carlos de Campos Martin USA Tampa
MATTHEW GOOD MEMORIAL AWARD Stephen Mwangi Kenya Mombasa
SHELL INTERNATIONAL TRADING & SHIPPING AWARD Antoine Schneider UK London
SPNL AWARD Marcus Chew UK London
VAUGHAN-JAMES EUROPEAN AWARD Vincent Le Guern France London
E A GIBSON SHIPBROKERS AWARD Stuart Hunter UK London





BALTIC EXCHANGE AWARD Vasileios Patonis Greece Athens
BALTIC EXCHANGE AWARD Syed S Sadiq UAE Dubai
BALTIC EXCHANGE AWARD Wan Wang Hong Kong Hong Kong
BRAEMAR ACM SHIPBROKING AWARD Patrick McGrath Singapore Athens
CORY BROTHERS AWARD Orestis Bakas UK London
IHS-FAIRPLAY AWARD Joint winners Oleksii Chebotar Ukraine Odessa
Oleksandr Baiev Ukraine Odessa
KENNEDY MARR LIMITED AWARD Sarvesh Kumar Yadav india Mumbai
LLOYD'S LIST AWARD Syed Zeeshan Bukhari Pakistan Karachi
MEDITERRANEAN SHIPPING CO (UK) AWARD Gemma Chinnery Canada Vancouver
MICHAEL ELSE & COMPANY AWARD Maria-Ioanna Meletsi Greece Athens
MOORE STEPHENS AWARD Koon Wong Sinapore Singapore
PETER TALBOT WILLCOX MEMORIAL AWARD Vasileios Patonis Greece Athens
PORT of LONDON AUTHORITY AWARD Marcus Chew UK London
PORT STRATEGY AWARD Karthikeyan Ramalingam UAE Dubai
REED SMITH LLP AWARD Alexander Liddle UK London
SHIPBROKERS' REGISTER AWARD Dmytro Furda Ukraine Odessa
TUTORSHIP PIETER VAN GELDER AWARD Gemma Chinnery Canada Vancouver
AFRIMARI AWARD Mark Bulter South Africa Cape Town
SAFMARINE AWARD Carlos Kambu Kenya Mombasa
PRESIDENT'S PRIZE Vasileios Patonis Greece Athens
FOUNDATION DIPLOMA AWARDED
Foundation Diploma subject First Name Last Name Location Examination centre
Liner Trades Behrad Askaribehbahani United Kingdom London
Port Agency Jameela Azeez South Africa Durban
Shipping Law Goncalo Barreiros United Kingdom London
Shipping  Finance Polina Chimonidou Cyprus Limassol
Port Agency Luisa Davey United Kingdom Cardiff
Ship Operations and Management Carlos de Campos Martin United States Tampa
Port Agency Thenuwara Hannadige Dona De Silva Sri Lanka Colombo
Port Agency John Paul Flood Ireland Dublin
Shipping  Finance Philip Friberg Norway Oslo
Port Agency Juan Jose Garcia Navarro Denmark Copenhagen
Offshore Support  Industry* Giacomo Gavarone Italy Rome
Port Agency Rasika Jayawardena Sri Lanka Colombo
Ship Operations and Management Louis Jones United Kingdom London
Port Agency Hannah Kimani-Blanco United Kingdom London
Liner Trades Lavington Kinuthia Kenya Mombasa
Dry  Cargo Chartering Xu Ting Li China Shanghai
Liner Trades Zhan Wen Loh Singapore Sydney
Port Agency Sarah McGuinness Ireland Dublin
Liner Trades Stephen Mwangi Kenya Mombasa
Ship Operations and Management Thomas Nash United Kingdom London
Tanker Chartering Anthony Parry United Kingdom Geneva
Shipping  Finance* Constantinos Philippou Cyprus Limassol
Offshore Support  Industry David Rae United Kingdom Aberdeen
Logistics and Multi-modal Transport Panache Ramsuran South Africa Durban
Tanker Chartering Antoine Schneider United Kingdom London
Port Agency Ananda Senanayake Sri Lanka Colombo
Dry  Cargo Chartering Philip Tomlinson United Kingdom Newcastle
Tanker Chartering Nelize Van Rooyen South Africa Durban
Dry  Cargo Chartering Callum Wilkinson United Kingdom London
Shipping Law Bertha Yeboah Asuamah Ghana Accra
* Distinction awarded
ADVANCED DIPLOMA AWARDED
Advanced Diploma subject First Name Last Name Location Examination centre
Port Agency Joseph Abunde Kenya Mombasa
Offshore Support  Industry Paul Bakker China Shanghai
Port Agency Ian Brodie UK Grimsby
Dry  Cargo Chartering Lauren Caldwell United Kingdom Liverpool
Logistics and Multi-modal Transport John Currie Switzerland Geneva
Liner Trades Mantrige Lawrence Dias Sri Lanka Colombo
Tanker Chartering Dimitris Dimopoulos Greece Athens
Liner Trades Sajani Fernando Sri Lanka Colombo
Ship Operations and Management Soreen Gharnagharian UAE Dubai
Ship Operations and Management Arthur Igor Gusakov Ukraine Odessa
Ship Operations and Management Angel Gutiérrez Portugal Madrid
Port Agency Aggeliki Hatzopoulou Greece Athens
Dry  Cargo Chartering Veslav Heczko Czech Republic Prague
Liner Trades Sandalatha Herath Mudiyanselage Sri Lanka Colombo
Port Agency Benson Ireri Kenya Mombasa
Tanker Chartering Johan Jan Isaksen The Philippines Manila / Makati
Ship Sale and Purchase Anna Ivanenko Russia St Petersburg
Tanker Chartering Charlotte Jacharan United Kingdom London
Ship Operations and Management Nishant Khera Singapore Singapore
Tanker Chartering Carmen Khouri Greece Athens
Tanker Chartering Craig Leslie United Kingdom London
Logistics and Multi-modal Transport Lucas Geraldo Louzada Brazil Rio De Janeiro
Port Agency Karan Makin India Singapore
Port Agency Panagiotis Markou Greece Athens
Port and Terminal Management Albert Markwei Ghana Accra
Tanker Chartering Romain Menard France Barcelona
Port Agency Khalid Mohamed Kenya Mombasa
Port Agency Fredrick Ndolo Kenya Mombasa
Port Agency Margaret Nzui Kenya Mombasa
Port Agency Gaudencia Olwanda Kenya Mombasa
Ship Operations and Management Victoria Parkin United Kingdom Middlesbrough
Tanker Chartering David Patten United Kingdom London
Liner Trades Daniel Piechnik Canada Singapore
Shipping Law Viknesh Pillay Singapore Singapore
Tanker Chartering Jessica Pyatt United Kingdom London
Offshore Support  Industry Katrina Ross United Kingdom London
Dry  Cargo Chartering Mustafa Shaikh Pakistan Karachi
Ship Operations and Management Kostiantyn Shevelov Ukraine Odessa
Offshore Support  Industry * Damir Utorov Estonia Tallinn
Ship Operations and Management Åse Vestersjø Norway Oslo
Port Agency Lucy Waweru Kenya Mombasa
Port Agency Ben Wilkinson England Plymouth
Shipping  Finance Alvin Wong Hong Kong Hong Kong
Port Agency Kevin Woodbyrne Belgium Antwerp
Tanker Chartering Chai Shiang WU Taiwan Taipei
Port Agency Diamanto Xenophontos Cyprus Limassol
Port Agency Despo Zannetou Cyprus Limassol
* Distinction awarded
PROFESSIONAL QUALIFYING EXAMS COMPLETED
First Name Last Name Location Examination centre
Waruna Abeynayake Sri Lanka Colombo
Stanislav Achanov Bulgaria Varna
Vasiliki Agapitou Greece Athens
Oya Aksoy Turkey Istanbul
Muhammad Alam Pakistan Karachi
Dina Apostolou Greece Athens
Jude Darren Arupahtha Raju Singapore Singapore
Athanasios Avdimiotis Greece Athens
Andrew Avramenko Ukraine Odessa
Angeliki Avramoglou Greece Athens
Troyee Banerjee Greece Athens
Guy Barton United Kingdom London
Gkolfo Bei Greece Athens
Jayasri Bellary India New Delhi
Lakisha Bertke United States Chicago
Bopanna Biddanda Hong Kong Hong Kong
Gillian Birchall United Kingdom Liverpool
Ekaterina Borisova Bulgaria Varna
Alexios Bougioukos Greece Athens
Alexandros Bougiouris Greece Athens
Ankita Brid India Mumbai
Sydney Bridges Canada Vancouver
Simon Brown Canada Vancouver
Syed Zeeshan Bukhari Pakistan Karachi
Tsz Chan Hong Kong Hong Kong
Lazaros Charalambous Cyprus Limassol
Andreas Chatzis Greece Athens
Marcus Chew United Kingdom London
Gemma Chinnery Canada Vancouver
Kok Chua Singapore Singapore
Jean-Francois Commaret Switzerland Geneva
Edward Cook United Kingdom London
Ignatios Dasyras Greece Athens
Bleddyn Davies United Kingdom Cardiff
Nial Delaney United Kingdom Cardiff
Ilias Dimakopoulos Greece Athens
Sachithra Dissanayaka Sri Lanka Colombo
Benjamin Dudman Australia Singapore
Muhammad Farooq Pakistan Karachi
Carol-Anne Farrington Ireland Dublin
Jonathan Farrugia Malta London
Jose Galaura Singapore Singapore
Jack Gébler United Kingdom Singapore
Indranil Ghosh Singapore Singapore
Zara Giles United Kingdom Liverpool
Wei Goh Singapore Singapore
Mwanajuma Goshi Kenya Mombasa
Stephanie Grech Switzerland Geneva
Amardeep Grewal Singapore Singapore
Munir Gupta Denmark Copenhagen
Johan Hasch Germany Hamburg
Bhavesh Haswani India Kolkata
Alexander Hawksley United Kingdom London
Sonja Hietz Switzerland London
Krishna Hublikar India Mumbai
Ka Yi Hui Hong Kong Hong Kong
Sunday Imohiosen Nigeria Port Harcourt
Antonis Ioannou Cyprus Limassol
Natarajan Jagadeesan Singapore Singapore
Singith Jayamanna Mohottige Don Sri Lanka Colombo
Trevor Jones United States New York
Boriss Kaigorodovs United Kingdom London
Tomas Kalwejt United Kingdom London
Damianos Kamenos Netherlands Rotterdam
Yuliia Kaminska Ukraine Odessa
Zacharias Kapellakis Singapore Singapore
Varun Kapoor Singapore Singapore
Konstadina Karagkouni Greece Athens
Katerina Karpets Ukraine Odessa
Madhav Katiyar India Mumbai
Denni Kattampally United Arab Emirates Mumbai
Saif Khan India New Delhi
Ngibip Kinto Cameroon Douala
Khamis Kiti Kenya Mombasa
Frauke Klein Germany Hamburg
Monish Kohli India Mumbai
Abdul Kolathot Bahrain Manama
Igor Kolomiytsev Ukraine Odessa
Elpida Kombogiorga Greece Athens
Stavros Kontizas Greece Athens
Iliana Koukoutsi Greece Msida
Ioannis Kourkoulis Greece Athens
Rigas Kousis Greece Athens
Anne Kuhlmann Germany Hamburg
Anton Kulchytskyy Ukraine Odessa
Ievgen Kulichenko Ukraine Odessa
Saurabh Kumar India Mumbai
Pramod Kunnath India Mangalore
Allister Laurent New Zealand Auckland
James Lightbourn United States New York
Peng Liu Sweden New York
Iuliia Lysenko Ukraine Odessa
Ayush Manjrekar India Mumbai
Vladimir Marchevski Bulgaria Varna
Marinos Markezinis Greece Athens
Christos Masouridis Greece Limassol
Thomas Matzat Germany Hamburg
Julian Matzner Germany Hamburg
Isidos Mbah Cameroon Douala
Aditya Mehendale India Mumbai
Todor Melemov Bulgaria Varna
Maria-Ioanna Meletsi Greece Athens
Danish Mirajkar Singapore Singapore
Yiannoula Mitsi Greece Athens
Leonard Mwangi Kenya Mombasa
Suresh Nautiyal United Arab Emirates Dubai
Mariia Nezhdanova Ukraine Odessa
Dian Nikolov United Kingdom Rotterdam
Alexander Nour El-Din United Kingdom London
Serhan Ozcan Turkey Istanbul
Carlo Palomba Italy Rome
Alok Pandey Singapore Singapore
Stavros Papadopoulos United Kingdom London
Nicolas Papados Cyprus Limassol
Kevin Parker United Kingdom Cardiff
Vasileios Patonis Greece Athens
Matthew Pavitt Ireland Dublin
Aggelos Pavlou Greece Athens
Liyanage Perera Sri Lanka Dubai
Anna Pouliou Greece Athens
Hewa Kottage Premasiri Sri Lanka Colombo
Hanwei Qian Hong Kong Hong Kong
Stefan Quist Netherlands Rotterdam
Rajashekhara Rajashekhara United Arab Emirates Dubai
Salman Rajput Pakistan Karachi
Ioannis Rakintzakis Greece Athens
Dean Ranyard United Kingdom Newcastle
Heidi Koerner
Rasmussen Denmark
Copenhagen
Lars-Christian Roepke Germany Hamburg
Algernon Rothwell United Arab Emirates Dubai
Petros Sachperoglou Greece Athens
Deepak Sahu Singapore Singapore
Ivan Sandev Canada Montreal
Amy Scherer United Kingdom London
Rene Seibold Germany Hamburg
Aditya Shah India Mumbai
Muhammad Shahzaib Pakistan Karachi
Robyn Siebritz South Africa Hong Kong
Kornelija Simkeviciute United Kingdom London
Manindra Singh India Mumbai
Prabhu Singh Singapore Singapore
Saurabh Singh India Mangalore
Efstratios Skrimizeas United Kingdom London
Harshad Soman United Arab Emirates Dubai
Gaurav Sood India New Delhi
Bart Splinter Netherlands Rotterdam
William Steele-Nettey Ghana Accra
Iurii Stetsyk Ukraine Odessa
Jon Stroeh Germany Hamburg
Stavros Tavoularis Greece Athens
Jing Teo Singapore Singapore
Dhruv Thapar United States Tampa
Ioannis Theodorou Greece Athens
Evgenia Theodosiou Greece Athens
Olivier Thienpont Singapore Singapore
Walid Timimi Kenya Mombasa
Svetoslav Todorov Bulgaria Varna
Despina Toumazou Cyprus Limassol
Jai Tyagi India New Delhi
Dissanayake Mudiyanselage Udeshika Sri Lanka Colombo
Elisabeth Vent Germany Hamburg
Oleksander Veresklia Ukraine Odessa
Alexander vom Ende Germany Hamburg
Kevin Walker Ireland Dublin
Nick Walker United Kingdom Southampton
Bernard Wands South Africa Johannesburg
Stephen Wanyoike Kenya Mombasa
Timothy Webb United Kingdom London
Jescah Webure Kenya Mombasa
Daniel White United Kingdom London
John Williams United Kingdom Liverpool
Oleksiy Yefimov Ukraine Odessa
Alexey Zabusov Ukraine Odessa
Saiju Zachariah United Arab Emirates Dubai
Efstratios Zafeiriadis Greece Athens
Fotios Zeritis Greece Doha
Ioannis Zizas Greece Athens